Ješek zvaný Tlučhuba

jesek
jesek

kovář-zbrojíř později strážný

Rok narození: 1340

Vazby - Ve službách Mikuláše II. Opavského od narození po 1349, Markéty Opavské (Jana Jindřicha) (1349-1362), znovu Mikuláše II. Opavského (1363-1365), Jana I. Ratibořského (1365-1368), Aleše z Malíkovic 1368-1377, 1377-1415 Přemysla I. Opavského

Manžel Alušě (kuchyřky z Malíkovic)

Narozen jako druhý syn Radoslava později zvaného Ješek (Ježek) z Klimkovic ve službách Mikuláše II. Opavského a Lenky, jedné z komorných ve službách Markéty Opavské. V roce 1349 odcestoval z Hradce nad Moravicí v doprovodu rodičů sloužících v té době Markétě Opavské na dvůr Jana Jindřicha v Brně. Z Brna byl poslán do Prahy, kde se vyučil zbrojířem. Po smrti Markéty se jeho rodiče vrátili do rodného Opavska a sloužili dále Mikuláši II. Opavskému, kde jeho otec od roku 1364 spravoval tvrz v Olbramicích a okolní statky. Jiří po vyučení zůstával v Praze a doprovázel Mikuláše II. Opavského jako královského komořího při jeho tamních návštěvách jako stráž. S tím také od roku 1363 bydlel v zázemí domu zvaného "Mladotovský palác" v knížecím držení. Po smrti Mikuláše II. připadl do služeb Jana I. Ratibořského a zůstával v Praze. Po roce 1368 se sám Jiří zamýšlel vrátit do rodného Opavska, které i během působení v Praze často navštěvoval. Při své cestě byl však přepaden a zraněn a byl by jistě zahynul nebýt právě projíždějícího Aleše z Malíkovic, který se svou družinou lapky rozprášil.

Z vděčnosti a svolením Jana I. Ratibořského Jiří vstoupil do služeb Aleše z Malíkovic, kde ho jako vyučený zbrojíř a mnohaletý strážný Opavských pánů doprovázel při mnoha výpravách. Po rozdělení Opavska po roce 1377 byl svým otcem přesvědčen k návratu na Opavsko, kde vykonával své povolání ve službách Přemysla I. Opavského.

Tlučhuba začal býti zván nejen díky upřímnému sdělování svých myšlenek bez ohledu na postavení osoby, které je sděluje, ale rovněž i v druhém toho slova významu.

jesek