Kdy

26. - 29.3.2020

Příjezd ve čtvrtek 26. ideálně mezi 15-17h maximálně však do 19h. Předherní semináře proběhnou ve čtvrtek večer v čase 21-23h a v pátek dopoledne od 9h do 11h. Do hry jako takové vás zavedeme okolo 11h  skrze předherní scény. Hra bude trvat cca 30 hodin herního času. Očekáváme výstup ze hry v sobotu kolem 20h. Poté bude následovat poherní párty obohacená o dynamicky dotvořené epilogy z rukou autorů.

 

Kde

Tvrz Malešov u Kutné Hory. Tvrz Malešov je původní středověká tvrze ze 14. století, kterou již několik let na své náklady opravuje podle dobových nálezů a pramenů její současný majitel, pan Ondřej Slačálek. Tvrz Malešov je jedinečným objektem v Čechách nevídaným. K dispozici nám bude celý objekt Tvrze včetně přilehlého pozemku, to vše v blízkosti dvou rybníků. Tvrz oplývá dobovou kuchyní i pěkným šenkem, který pro Vás bude po celou dobu hry k dispozici. Možnost ji obývat je pro nás velké privilegium, kterého si moc vážíme. Proto vás prosíme, abyste se zde chovali ohleduplně k historickému prostředí i k výbavě tvrze.

 

Pro koho 

 

Hra je vhodná pro těhotné, jen prosím zvažte svou účast po 36. týdnu a při rizikovém těhotenství.

 

Hra je přístupná pouze pro hráče nad 18 let. Nezletilí se mohou účastnit pouze v doprovodu rodičů.

 

Hra je vhodná pro rodiče s dětmi, nicméně pouze ve vedlejších rolích a s podmínkou spaní v penzionu.

 

Tvrz Malešov není bezbariérová a během hry hráči nachodí nějaké ty kilometry. Zvažte svoji fyzickou způsobilost.

 

Tvrz není moderně vytápěná a může vám na ní být zima! Pokud vám jste na chlad citliví, zvažte svou účast (viz Tepelný komfort níže).

 

Doprava

Doprava je možná autem s možností parkování v obci Malešov. Pokud chcete využít hromadnou dopravu, městečkem prochází lokální železniční trať Kutná Hora - Zruč nad Sázavou. Do Malešova se dá dostat i autobusem.

Doporučujeme se dopředu domluvit na spolujízdě autem. K domluvě Vám může sloužit tato FB událost.

 

Tepelný komfort

Tvz není moderně vytápěná. V krbech sice budou planout ohně, ale víc vytopit 600 let starou pevnost na konci března dá fušku. Spaní bude řešeno v patře v místnosti s dřevěnou podlahou, kde bude zajištěno topení v rámci možností. Pokusíme se tepelný komfort zajistit, ale zázraky nečekejte. 

Dostanete od nás vlněné kostýmy, ale odpovědnost za teplé oblečení pod kostýmem je na vás! V Tvrzi zvládneme zajistit základní tepelný komfort, ale čekejte středověk na konci března - žádných pokojových 25 stupňů.

Doporučujeme: teplých vrstev pod kostým si vezměte několik takových, aby nebyly pod kostýmem vidět. Funkční prádlo, svetry, roláky, ponožky, punčocháče, a pro případ nutnosti šátky, šály či rukavice v přírodních barvách. Pokrývky hlavy dostanete jako součást kostýmu, ale pokud jste někdo náchylní k prochladnutí, nějaká ta hladká čepice nebo čelenka se taky neztratí. A věřte, že během hry  všechny tyto vrstvy oceníte. Velikost kostýmů je uzpůsobená tomu, abyste pod ně mohli obléct další vrstvy. Vzhledem k tomu, že se nedá předem odhadnout počasí, je lepší toho mít s sebou víc, než málo.

 

Jídlo a pití

V CENĚ HRY JE PLNÁ PENZE OD ČTVRTEČNÍ VEČEŘE PO NEDĚLNÍ SNÍDANI

Umíme pro Vás v rámci možností zajistit stravu uzpůsobenou alergiím a intolerancím. V našich silách jsou vegetariáni, celiatici, alergici a lidé s mléčnou intolerancí. Neumíme jídlo pro vegany a jiné diety.

Kuchyně bude inspirovaná středověkem a jídlo se bude připravovat přímo na Tvrzi v černé kuchyni. Těšte se na recepty sladké i slané. Nějaký ten mok se taky najde. Čekat můžete kaše všeho druhu, husté polévky, trochu masa i ovocné dezerty. Mezi jídly budou k dispozici svačinky a teplý nápoj. Samozřejmě, pokud si budete chtít mlsat vlastní potraviny ve spací místnosti, nikdo vám nebude bránit.

Těšit se můžete i na dobovou hospodu, kde pivo a víno poteče proudem. Do hospody si připravte hotovost!

 

Spaní

K dispozici budou dvě varianty spaní. Na Tvrzi a v penzionu. Na Tvrzi budete potřebovat rámcově dobově vyhlížející spaní, tedy ideálně teplou karimatku, nafukovačku apod. zakrytou dekou či kožešinami. Pokud disponujete dobovou postelí, tím líp! Spacáky neřešíme, hlavně, aby Vám bylo teplo. Přes den si spaní uklidíte, aby nebyly vidět moderní části. K zakrytí Vám můžou posloužit pytle, dobové tkaniny, nebo třeba truhly. V místnosti, kde se bude spát, se bude přes den hrát. Jaké si to uděláte, takové to budete mít! Doporučujeme si vzít špunty do uší.

Na zakrytí můžete použít třeba pytel.

V případě, že máte rádi pohodlí a větší míru soukromí, je tu pro Vás možnost bydlení přímo v Malešově nedaleko tvrze. Pokud chcete spát na penzionu, prosíme, zařiďte se po vlastní ose. Zde Vám posíláme kontakt:

Ubytování Malešov

Malešovská hospůdka

 

Hygiena

Na Tvrzi jsou splachovací pánské i dámské toalety s tekoucí teplou vodou a sprcha. Sprcha není dimenzovaná na naši herní kapacitu, tak prosím zvažte její využití v případě nejvyšší nouze. Čekejte toaletní papír, mýdlo, dezinfekci a zrcadlo k dispozici. Možná i nějaké to CP, které Vám řekne, jak moc Vám to dnes sluší. Nebo taky ne.

 

Tabák

Protože jsme ve středověku, hra je nekuřácká. Pro kuřáky bude striktně vyhrazeno jedno místo pro kouření, a to za bránou tvrze.

 

Odpočinková zóna

Protože víme, že larp umí být náročná zábava, bude pro Vás k dispozici místo ve druhém patře tvrze, kde bude drobné vypadnutí z role povolené.

 

Obuv

Jak s obuví? Jelikož jste většina hráči larpu nebo středověku znalí a již jezdíte, nebo plánujete jezdit na středověké larpy nebo historizující akce, možná zvažujete pořízení vhodné obuvi. Máme pro Vás pár tipů, které by se Vám při rozhodování mohly hodit.

Situace kolem ševců v ČR je víceméně taková, že skoro všichni větší výrobci/ševci šijí víceméně stejné věci a to jak do stylu, tak do kvality (kromě pár specialitek, což asi není třeba moc řešit). Moc je nedoporučujeme, i přes jejich výraznou mainstream popularitu.

Je tu pár o něco menších výrobců, kde je výběr a osobní přístup na o něco vyšším levelu (což bychom doporučili).

Jmenovitě podle nejlepší zkušenosti (některé ze zmíněných je možné potkat i na Šermířské burze v Praze a vyzkoušet boty osobně):

Dobra.leatherwork

Kourishovo shop

 

Mainstream výrobci: 

Mates

Alan

Lukas

Zahraniční produkci doporučujeme prohlédnout do detailu, jsou v tomhle o něco dál než u nás. Ale pozor na dodací lhůty!

Simurlan Shoes

Caspian shoes

NP Historical shoes

a zejména:

ANA Period Shoes

Zapůjčit si je můžete zde:

profil zdeslav1

Tomáš Zdeslav Straka‬ 

profil jana

Jana Skalská Obročníková

Jaké pořídit boty?

Záleží na tom, jaké plánujete akce, a po jakých površích budete chodit.

Za největší univerzál považujeme nízkou pseudo pozdně středověkou botu s nějakým šněrováním, kterou lze napasovat na kostým snad čehokoliv, doplnit ovinkami, natáhnout na lancknechtské kalhoty, nebo doplnit na skřeta nějakými kusy.

V každém případě by bota neměla mít žádné vnější švy, které snižují odolnost a podpatek, který se v této době ještě nepoužíval.

Co do podrážky jsou možnosti následující:

1. guma

Takový největší "ojeb" - relativně funkční na různých površích, ale ne moc vzhledný, na odolnosti boty taky nepřidává. Pro případné ježděni na historizující akce je nevhodná - už jen proto bychom ji nedoporučili do začátku, sic zavírá dveře na celkem široké spektrum zábavy. Zároveň nemá výrazné výhody oproti jiným možnostem. Mimo jiné může nastat problém s parketami a pod - obvykle používaná černá podrážka ráda zanechává stopy.

2. holá kůže

Prostě jako barefoot. Takovou botu si můžete s trochou píle spíchnout doma při sledování filmu (možný návod třeba tady: https://www.vlapa.cz/balzam-na-boty-active-outdoor-leather/ ) a nebude to stát majlant. Zároveň zmíněná Ana Period shoes takové modely bot dělá asi za 50 eur a jsou prostě v pohodě - zároveň je máte za chvilku doma. Chození na různých površích v pohodě, po chvíli cviku taky fajn (chce to stejný zvyk jak na barefoot - tlumení nárazu na podložku je na úplně jiném levelu než třeba v kanadách, že). Dobře se bota přizpůsobí noze. Ale je potřeba přizpůsobit tepelný komfort vlněnými vložkami, ponožkami, ovinkami.

Možnosti jsou základně dvě - buď přímo ponožka (bezva je vlněná pletená ponožka z nějaké jemnější příze, funguje skvěle) nebo třeba onuce, což je kus hadru namotaný na noze. Ruskou armádou využíváno do roku 2013, ideální materiál díky svým antiseptickým vlastnostem je lněné plátno. 

3. kůže + zářezy/uzly

Střední cesta. Lepší grip než jednoduchá kůže. Není problém v tom chodit všude.

Co dál, kromě bot?

Je dobré se o ty boty nějak starat. Mazat, čistit. Kůže pracuje. Dobré zkušenosti máme třeba s tímto, je to směska přírodních olejů a včelího vosku. Doporučujeme před prvním použitím namazat, kůži to trochu zvláční a líp se do toho poleze a tak.

Skvělé zkušenosti máme rovněž s produkty české značky Bang.

Nejlepším řešením v poměru cena/výkon, je půjčit si obuv od kamaráda!

 

Nádobí

Pro chudší měšťanskou sféru je nejvhodnější nádobí ze dřeva a keramiky, pro bohatší vrstvu i ze skla, cínu a drahých kovů.

 

Keramické nádobí

Keramika se vyráběla neglazovaná a nízko pálená, bylo to spotřební zboží které nemělo příliš velkou výdrž. Pro potřeby reenactmentu se většina přiklání k modernější verzi keramiky pálené na vyšší teploty. Lze pořídit i keramiku zevnitř glazovanou průhlednou glazurou pro lepší omyvatelnost, ale i na vyšší stupně celo neglazovaná keramika dostačí běžným standardům. Tvarosloví keramických nálezů je poměrně specifické, po hlubším výzkumu se dá kupovat od mnoha výrobců, nejsnazší ale je nakupovat od těch, kteří výzkum udělali za vás. Např: 

Monogramista HF

MC keramika

 

Dřevěné nádobí

Ze dřeva se z jídelních potřeb vyráběly hlavně misky, lžíce a talíře. Misky byly dvojího druhu, tzv „dýhové“ a soustružené. Dýhovými miskami se zabývá minimum výrobců a pro svou křehkost a vysokou pořizovací cenu nejsou úplně nejvhodnější pro začátečníky.

 

Soustružené nádobí a dřevěné lžíce pak lze sehnat např. Zde:

Duše dřeva

Aleš Nový

 

Majitelé Vám ochotně poradí s datací

 

Sklo a cín

Na historické nádobí z cínu a skla se specializuje slovenská firma Historický riad, majitelé Vám opět ochotně poradí s datací prodávaných kusů

Pokud chcete zapůjčit dřevěné či cínové nádobí, ozvěte se:

profil renca

Renata Jana Bartončíková

608 887 044

 

Doplňky

Pokusíme se pro Vás zajistit dostatečné množství dobových nohavic. Nicméně bychom Vás chtěli poprosit, aby si představitelé mužských rolí, pokud nemají dobové nohavice, s sebou přivezli pro jednobarevné, ideálně tmavé, bavlněné tepláky, co nejpřiléhavější. Dobře mohou posloužit i punčocháče či tmavé funkční prádlo nebo merino. 

Můžete si s sebou vzít rukodělnou činnost typu lucetkování, vyšívání nebo šití.

Bezva doplněk je také růženec, který si můžete vyrobit. Tady posíláme nějaké nápady:

Pinterest nástěnka

Doplňky nad rámec výše uvedeného prosím konzultujte s org týmem!

 

Zbraně

Na naší hře budeme používat zásadně měkčené larpové zbraně.

Nicméně zbraň je drahá záležitost a rozhodně ji nebude mít každý. Nečekejte tedy nějaké velké bojové střety, naopak se těšte na možné hospodské rvačky a nějaké ty měkčené nože. Pokud si chcete přivézt zbroj nebo její části, prosím, konzultujte to s organizátory a to bezvýjimečně.

Žádné kovové zbraně na hře z důvodu bezpečnosti neakceptujeme, a to VČETNĚ OSTRÝCH NOŽŮ, děkujeme za pochopení.

Středověká móda má svá pravidla a my se budeme snažit Vám je v co nejsrozumitelnější formě předat. K dispozici Vám budou zkušení kostyméři. Děkujeme, že budete vizuál a estetiku naší hry respektovat.

Go to top