

Zde najdete výstrojní podmínky pro členy spolku a hosty akcí, které pořádáme, nebo kterých se jako spolek zúčastňujeme. Akce jsou většinou datované do období 1350-1378 (není-li určeno jinak).
Oděv
Oděv musí stylem (látky, střihy, materiál) odpovídat stavu který je osobou reprezentován (vyšší šlechtic, vladyka, rychtář, měšťan, sluha...). Musí tvořit jednotný celek, a to včetně doplňků (pokrývky hlavy, brašničky, obuv, šperky...).
Materiál
Preferujeme přírodní a historicky doložené - (len, vlna, hedvábí, konopí, kopřiva...), směsové tkaniny jsou tolerovány. Nikoli polyester a podobné plastově vyhlížející materiály.

Složení oděvu
- Bruchy/hace (tj. dobové spodky)
- Oddělené nohavice, spodní vrstva (košile/spodní šat)
- Suknice a kabátce odpovídajícího střihu, popřípadě plášť, u šlechty módní krátké kabátce (vypasované, vycpávané) apod., u žen vypasované šaty v alespoň 2 vrstvách.
- Pokrývka hlavy dle uvážení a dle postavení (kápě, klobouky plstěné, slaměné, látkové, dámská zavití, kruselery, kapuce, šlojíře,...). Boty odpovídajícího střihu šité vnitřním švem.
- Nikoli: punčochy, kamaše, lezoucí okraje moderního oblečení, odkrytý rozkrok apod.
Pamatujte
Není možné nosit nezakryté moderní účesy, melíry apod., nebo tetování a jiné moderní ozdoby těla (nalakované nehty, piercing...).
Všechno vybavení, které máte, musí odpovídat společenské vrstvě, kterou představujete!



Šlechta, patricijové a klerici
ve spolku Doba Karlova musí splňovat tyto podmínky:

Urozený pán vystupující jako suverén
- vlastnit adekvátní oděv, pokud chce bojovat, tak také zbroj a výzbroj (viz výstrojní podmínky níže)
- mít alespoň tři neurozené družiníky (družiníci podřízených šlechticů se nezapočítávají)
- znát historii svého rodu
- vlastnit prapor a pečetidlo se svým jménem v opisu
- pokud chce bojovat, mít alespoň dva neurozené bojující družiníky
- pokud chce bojovat, mít kroužkovou košili a štít s erbem
- na akci si zajistit důstojné sezení (stolička, místo u stolu)
- v bojovém i v civilním odění vypadat bohatší než jeho urození i neurození družiníci
- pokud je vyhlášeno hraní rolí chovat se jako pán - nepracovat, neprosit, rozkazovat

Závislý šlechtic (vladyka, man, panoš)
- mít minimálně jednoho neurozeného družiníka (muže)
- vybrat si pána (seniora), kterému bude sloužit drobnými pomocemi hodnými jeho stavu (oblékání, pomoc se zbrojí, obsluha u stolu)
- vlastnit štít s erbem a pečetidlo
- pokud chce bojovat, mít kroužkovou košili a alespoň jednoho bojujícího družiníka
- vědět něco o svém rodu - vždy by to měl být rod méně významný a bohatý než rod jeho pána
- v bojovém i v civilním odění vypadat bohatší než jeho družiníci a chudší než jeho pán
- pokud je vyhlášeno hraní rolí chovat se jako závislý šlechtic - nejednat bez vůle jeho pána, věrně sloužit, plnit pánem zadané úkoly

Urozená paní, klerik či bohatý patricij
- musí mít k sobě alespoň jednoho neurozeného družiníka a být začleněni v družině nějakého pána. V rámci rolí pak plní jeho příkazy.
- Mohou vystupovat i jako suveréni, ale pak pro ně platí stejné požadavky jako pro pána.

Tábořiště
- Nechceme žádné moderní záležitosti (mobily, pet lahve, igelity, skleněné lahve s etiketami, plasty...) na „dobovém“ prostoru!
- Kouření není povoleno. Organizátor může určit skrytý prostor, kde bude kuřárna.
- Brýle se prosím snažte vždy nahradit čočkami. V nutných případech (alergie na čočky apod.) budou po konzultaci s pořadatelem povoleny (jen čiré, dioptrické a ne do boje). Brýle lze také v případě nutnost nahradit imitací středověkých přibližovacích skel.
- Ohniště je možno budovat jen v k tomu určených, vymezených prostorách.
- Dodržujte prosím pořádek.
- Stany: dobového tvaru a pokud možno také dobové konstrukce. Snažte se vyvarovat nedobových věcí v interiérech. Pokud tam nějaké mít musíte, snažte se je schovat do truhlic, pytlů či čehokoliv podobného, nebo alespoň zajistěte, aby do stanu po celou dobu táboření nebylo vidět.
Bojové odění
- Do boje bude vpuštěn jen ten, kdo bude mít alespoň kvalitní plechovou přilbu s vycpávkou, prošívanici a adekvátní rukavice a bude starší 18 let!
- Bojové odění musí být bytelné, funkční, s dostatečným měkčením, neohrožující nositele či jeho okolí a odpovídající době let 1350-1378 v zemích Koruny České.
- Odění musí být celkově sladěné, díly si musí vzájemně odpovídat a musí korespondovat se ztvárňovanou postavou.

Trup:
- Nutným základem pro všechny je prošívanice (vycpávanice) délky nad kolena. Doporučujeme i bytelný stojáček ke krku.
- Kroužková zbroj délky nad kolena s dlouhým nebo třičtvrtečním rukávem. Nejlépe se stojáčkem ke krku. Pro postavy z počátku 50. let možné i kroužkové komplety. Optimální jsou nýtované kroužky, zavírané jsou ale povolené též, avšak vyrobeny pouze z reznoucích drátů (žádné pozinky apod.). Zakázané jsou taktéž pouhé výplety v podpaží a lokti. Pro bojujícího šlechtice je kroužková košile nutnou součástí výstroje.
- Plátový kabátec. Odpovídající dataci 1350-1378. Klasické ploché i s malým prsním plátem a vertikálním šorcem, zašité v kůži či plátně. Tolerovány jsou všechny typy z bitvy u Wisby a pro vysokou šlechtu rané brigantiny (Sv. Jiří z Pražského hradu). Nikoli: pozdní plátové kabátce z dob husitských válek. (corazziny z velkých plátů).
- Jednoduchý kyrys - náprsník. Jen pro movité postavy od 70. let a v kombinaci s kroužkovou košilí. Jednodílný, sudovitého tvaru s řádným zaoblením (ne ploché). Bez šorců a bez zádového plechu. Doporučujeme nosit pod varkočem.
Přilby:
- Urození: plechový klobouk, šlap s kroužkovým závěsem a hledím (psí nos, klappvisor, ploché hledí atd), nebo nánosníkem, případně kbelcový helm.
- Neurození: plechový klobouk (spíše kulovitý, možno s vykrojením pro oči), lebka s kroužkovým závěsem, šlap se závěsem (hledí volitelné), místo závěsu lze použít kroužkový oboječek (s dostatečným polstrem).
- Kvalitní batwat (vycpávka) je podmínkou! Samotná kroužková kukla s batwatem není doložena a do kontaktního boje nestačí!

Ruce:
- Urození: kroužkové rukávy samostatné, s kovovými myškami, kombinovanou ochranou - lamelami podbíjené kůrky (předloktí) a nadloktí s myškou. Nárameníky jednoduché i složitější (od 60. let). Plátové krytí paží pro postavy od 70. let. Pod dodatečnou ochranou by měly být kroužkové rukávy!
- Rukavice tvaru přesýpacích hodin (tzv. klepsydry), kombinované či celoplechové. Prsty šupinové, kloubové (kroužkové jsou tolerovány).
- Neurození: poctivá prošívanice postačí. Dále kroužkové rukávy různých délek s možností kovových myšek či podbíjených kožených zbrojí. Ochrana rukou u nejobyčejnějších vojáků vycpávanými palčáky, kroužkovými rukavicemi, kombinovanými (podbíjenými) či u nejmajetnějších těžkooděnců celoplechovými rukavicemi.
Nohy:
- Urození: kroužkové nohavice, kombinovaná ochrana nohou (podbíjené kožené) či u nejmajetnějších celoplátové nohy. Doporučujeme plné lýtko (lze řešit nasazením na kroužkovou nohavici).
- Neurození: bez ochrany, nicméně doporučujeme alespoň prošívané/vycpávané nohavice (délka na stehno nebo 3/4). Kroužkové nohavice, podbíjené a celoplechové nohy u jízdních postav.


Zbraně:
Organizátor si vyhrazuje právo zakázat používání jakékoli zbraně v boji, bude-li se mu zdát příliš nebezpečná!
- Tvarem i materiálem musí zbraně odpovídat době 14. století. Kopí a hroty bodných sudlic s kuličkou, hříbkem, nebo zaoblené (alespoň podle desetikoruny), ostatní hroty otupen
- Střelné zbraně: kuše napínané pomocí háků nebo páky (rumpály a ocelová lučiště jsou pozdější), pouze celodřevěné luky. Rané palné zbraně pouze s tormentací a po předchozí dohodě.
- Jediné povolené střelivo na boj je tzv. "eurošíp", s hlavicí o dostatečném průměru nepoužitého korkového špuntu!

- Urození: dýka, meč (vč. dlouhých), sekera, palcát, kopí, válečná kladiva (jednoruční i obouruční).
- Štíty tvaru trojúhelníku, velké oválné, obdélníkové, raná tarče s výřezem, pěstní štítky. Každý štít musí mít dřevěný korpus (není možné používat celoplechové štíty). Překližkové štíty jsou tolerovány, zadní strana však musí být zakrytá látkou.
- Neurození: meč, sekera, dlouhý nůž, dýka, okované kyje, hole, dřevcové zbraně (ratiště do 3 m).
