Slavnostní otevření sokolnického muzea na Pražském hradě

Foto: Martina Skrejvalová
Text: Kateřina Pokorná

Doba Karlova se v rámci květnového zahájení letní sezony vrátila na Pražský hrad. Konal se totiž den otevřených dveří na Pražském hradě a současně se otevírala nová expozice - sokolnické muzeum v tzv. Domě sokolníka, kterému se blíže věnuje článek "Vznešené umění lovu". V Královských zahradách jsme při této příležitosti vybudovali dobový tábor a ležení lovecké družiny. V každém ze stanů mohli návštěvníci zhlédnout ukázky různých řemesel, zbraní a zbroje či oděvů a poslechnout si výklad od členů spolku. Akce byla pořádána ve spolupráci se sokolnickým klubem Falconia, a přes den tak proběhlo několik představení - jak sokolnické práce, tak dobové lovecké družiny, včetně prezentace tehdy užívaných loveckých zbraní či psů. V rámci dne probíhaly ukázky sokolnictví, na které dohlížel král Václav IV. s družinou a v táboře bylo možné na vlastní kůži poznat, jakou podobu měl život urozého člověka, vojáka či lovce z druhé poloviny 14. století.. Kromě našich rekonstrukcí si mohli návštěvníci prohlédnout i naše didaktické materiály „Živá historie do škol“.

 •  Frýdlantský turnaj

  Foto: Jan Svatoš , Lubica Jelenová
  Text: Jana Skalská Obročníková

  Jako každý rok náš spolek podpořil tradiční akci pořádanou Řádem německých rytířů účastí několika šlechtických družin. V letošním roce se zápolilo na téma trojských válek, což bylo jedno z oblíbených témat dvorské zábavy středověké šlechty. Veškerá vítězství a prohry se přičítaly na stranu "Řeků" nebo "Trójanů". Kromě bojových klání jeden proti jednomu proběhly i bojové disciplíny družin, hledání "Heleny Trojské" a její bezpečné přepravení přes "Egejské moře" (které zastoupil rybník), závody "koňských spřežení" a řada divácky i účastnicky populárních disciplín pro přítomné dámy. Slunná víkendová kratochvíle gradovala vynikající sobotní hostinou a ukončilo jí nedělní slavnostní vyhlášení vítězů.

   

 •  

  Turnaj zlaté korouhve

  Foto: Martina Skrejvalová

  Etiam egestas wisi a erat. Vivamus ac leo pretium faucibus. Nullam justo enim, consectetuer nec, ullamcorper ac, vestibulum in, elit. Ut tempus purus at lorem. Duis pulvinar. Aliquam ante. Aliquam erat volutpat. Integer vulputate sem a nibh rutrum consequat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. Aenean placerat. Integer malesuada. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Phasellus enim erat, vestibulum vel, aliquam a, posuere eu, velit. Mauris dictum facilisis augue. Nunc tincidunt ante vitae massa. In enim a arcu imperdiet malesuada.

 • Karlovská Sběř

  Foto: Pavel Vrba
  Text: Tomáš Zdeslav Straka

  Třetí víkend v srpnu patří již tradičně setkání všech členů našeho projektu. Desátý roční tohoto setkání zvaného "Karlovská Sběř" se uskutečnil na jednom z tradičních míst poblíž Skalan v Českém Ráji. Náplní akce bylo především hraní rolí a různé zábavné dobové soutěže. Ve hře byla hostitelkou této kratochvíle urozená paní Eliška z Rohozce, která na své panství sezvala své urozené přátelé s jejich družinami. Součástí akce byla například soutěž ve střelbě lukem a kuší, trubádúrská soutěž o nejlepší báseň, ale i bojový výcvik a následná bojová hra v nádherném prostředí lesů českého ráje. Samozřejmě nesměla chybět opulentní několikachodová hostina a živá hudba.

 • Císařské slavnosti v Kadani

  Foto: Martina Skrejvalová
  Text: Tomáš Zdeslav Straka

  Dne 24. srpna 2019 jsme se zúčastnili tradičních městských slavností v Kadani, zvaných Císařský den. Tyto slavnosti patří k nejkvalitnějším městským slavnostem u nás spojeným s osobou krále a císaře Karla IV., a jsou připomínkou návštěvy města císařem v roce 1367. Náš spolek letos v rámci slavností přispěl prezentací lovecké družiny a dobového ležení, ale také organizací dobového turnaje ve střelbě z luku (což bývala tradiční součást středověkých městských slavností) a ukázkami středověkých střelných zbraní.

 • Panská bitva

  Foto: Petr Prouza
  Text: Tomáš Zdeslav Straka

  Po několikaleté pauze byla díky ochotě nových organizátorů, mezi nimi i dvou našich členů Pavla Houfka a Romana Mikulce, obnovena oblíbená středověká bojová hra "Panská bitva". Akce je unikátní svou realističností - každý účastník má totiž pro celou víkendovou hru pouze jeden život. Střetnutí dvou nepřátelských šlechticů bylo napínavé od začátku do konce. Nechyběly výzvědy, úskoky a výborné herní momenty. Odměnou za příliš krátkou noc nám bylo slastné vítězství nad nepřítelem.

 • Go to top